12 nieuwe kandidaten van start met professional doctorate

4 september 2025

Regieorgaan SIA heeft eind augustus 12 financieringsaanvragen voor professional doctorate-kandidaten gehonoreerd. De kandidaten gaan aan de slag met praktijkgerichte vraagstukken op het gebied van onder andere gezondheid, energie, maritieme innovatie en onderwijsvernieuwing.

Mede dankzij de financiering kunnen de 12 nieuwe kandidaten een professional doctorate-traject volgen waarin zij aan de slag gaan met complexe maatschappelijke vraagstukken. Binnen het traject doen zij praktijkgericht onderzoek naar interventies die zij toetsen in en met de praktijk. De start van deze kandidaten brengt het totaal aantal kandidaten dat is gestart binnen de Pilot Professional Doctorate op 83.

Overzicht kandidaten

De kandidaten die financiering ontvangen gaan aan de slag in de domeinen Gezondheid & Welzijn, Leisure, Tourism & Hospitality, Energie & Duurzaamheid, Maritiem en Leren & Professionaliseren.

Andrea Möhn – Hanze

Humane Architectuur (domein Gezondheid & Welzijn)

Het doel van dit PD-traject is, middels het toepassen van Humane Architectuur een positief en duurzaam effect op het welbevinden en gedrag van gebruikers te bereiken. Het traject van Andrea Möhn richt zich op praktijkverandering in de gehandicaptenzorg door aan te sluiten bij de behoeften van de gebruikers bij zorgpraktijk Lunet. De PD-kandidaat wil een methodiek voor Humane Architectuur ontwikkelen en deze vervolgens generiek, toegankelijk en toepasbaar maken voor betrokkenen in het zorg- en bouwproces van aanverwante sectoren. Dit wordt ondersteund door integrale samenwerking en participatie tussen verschillende disciplines en geleerd en geëvalueerd door een op te richten regionaal en (inter)nationaal leernetwerk.

Ieza Souza Ramos – NHL Stenden Hogeschool

Integrating Innovative Technologies and Interdisciplinary Solutions for Damage Stability and Crisis Management (domein Maritiem)

Binnen het D-Side-project bundelen kennisinstellingen en industriële partners de krachten om een belangrijk doel te realiseren: geavanceerde damage control voor marineschepen. PD-kandidaat Ieza Souza Ramos richt zich binnen dit project op de beschadiging van schepen, het inschatten daarvan (door mensen en sensoren) en het genereren van voorstellen om een slechte veiligheidssituatie te verbeteren. Het is een interdisciplinair traject waarin de invloed van de mens integraal wordt meegenomen, zowel aan het begin (inschatten schade) als aan het einde (wat is de beste manier om adviezen aan een mens te geven in een stresssituatie?). Het traject wordt uitgevoerd in nauwe samenwerking met 2 promotietrajecten aan de TU Delft en TU Eindhoven, en vormt daarmee een sterke brug tussen toegepast onderzoek en academische diepgang.

Belangrijk om te weten: ondanks de defensiegerelateerde context wordt er gewerkt met generieke schepen en niet met vertrouwelijk materiaal.
Kortom: D-Side is een project waarin innovatie, samenwerking en maatschappelijke relevantie samenkomen.

Jan Geurts van Kessel – HAN University of Applied Sciences

Netbewust normeren in het laagspanningselektriciteitsnet (domein Energie & Duurzaamheid)

Met de energietransitie in volle gang neemt de vraag naar en levering van elektriciteit toe. Het elektriciteitsnet wordt zwaarder én anders belast dan voorheen. Als gevolg hiervan is er sprake van een risico op netcongestieproblematiek dat zonder maatregelen de komende jaren sterk stijgt. De voorgenomen mitigerende maatregelen zorgen echter voor een forse toename in complexiteit. Ook zijn er signalen dat de betrouwbaarheid hiermee niet vanzelfsprekend gediend is. In dit PD-traject worden de effecten van de maatregelen op de technische laag onderzocht en wordt op basis van de bevindingen netbewuste normering voorgesteld die bijdraagt aan het behoud van betrouwbaarheid.

Mariska Koopmans – Hogeschool Utrecht

Krachten bundelen: flexibele, interprofessionele leerroutes door de leerwerkbedrijven van ROC Nijmegen in co-creatie met de regio (domein Leren & Professionaliseren)

De arbeidsmarkt verandert snel en vraagt om wendbare professionals. Het PD-traject van Mariska Koopmans richt zich op het creëren van flexibele leerroutes voor hospitality-opleidingen in het middelbaar beroepsonderwijs, die aansluiten bij de behoeften van jongeren én werkenden. Centraal staan de leerwerkbedrijven, zoals Het Restaurant en De Winkel, waar studenten in een realistische omgeving leren en samenwerken. In co-creatie met stakeholders zoals opleidingsteams, onderwijsmanagers en werkveld, wordt op ontwerpende, creatieve en reflectieve wijze gewerkt aan toekomstbesteding hospitality-onderwijs. Dit PD-traject draagt bij aan het verbeteren van en ontwikkelen van inzichten over innovatieve leeromgevingen, flexibilisering en interprofessioneel leren en werken in het mbo.

Marianne Wildeman – Hogeschool Utrecht

Een innovatieve doorlopende leer- en loopbaanlijn ter bevordering van het vinden en behouden van duurzaam werk voor Entree-studenten (domein Leren & Professionaliseren)

Entree-studenten van praktijkgerichte mbo-niveau 1 opleidingen zonder instroomeisen bevinden zich vaak in een kwetsbare arbeidsmarktpositie. Ze vinden moeilijk duurzaam werk, wat hun economische zelfstandigheid en loopbaankansen beperkt. Dit PD-traject richt zich op het ontwikkelen van een innovatieve, doorlopende leer- en loopbaanlijn. Onderwijs, bedrijven en gemeenten werken samen in een ketenaanpak: van de start van de opleiding tot en met het eerste jaar op de arbeidsmarkt. Studenten doen praktijkervaring op, ontvangen begeleiding op maat en worden ondersteund door een netwerk van professionals. Zo vergroot deze aanpak hun kansen op duurzaam werk, zelfredzaamheid en maatschappelijke participatie.

Kaya Stok - Hogeschool van Amsterdam

Connect AI (domein Gezondheid & Welzijn)

Jeugdhulp staat onder druk: wachttijden lopen op en professionals raken overbelast. Tegelijk biedt kunstmatige intelligentie (AI) nieuwe kansen om jongeren, gezinnen en hun hulpverleners beter te ondersteunen. In dit PD-traject onderzoekt Kaya Stok hoe AI kan bijdragen aan het verlichten van werkdruk en het versterken van de professionele ondersteuning aan jongeren en gezinnen. Samen met hulpverleners, jongeren, ouders en ondersteunende teams werkt hij aan het scheppen van de juiste condities: een praktijk waarin AI veilig, bruikbaar en ethisch verantwoord toegepast kan worden. Het doel: betere jeugdhulp, minder registratielast en meer ruimte voor persoonlijk contact.

Rick Sniekers – Saxion

Een nieuw proces voor kabelverbindingen en de impact op de bedrijfsvoering van kabelproducenten, netwerkbeheerders, en de elektrificatie van Nederland (domein Energie & Duurzaamheid)

In dit traject wordt een vernieuwende technologie ontwikkeld om hoogspanningskabels te verbinden, bijvoorbeeld bij de aanleg of bij reparaties. Eerst wordt een oplossing, die in het voortraject gevonden is, verder getest en geoptimaliseerd. Daarna moet onderzocht worden hoe deze innovaties het beste naar de praktijk gebracht kunnen worden en in welke situaties de oplossing voldoende voordelen biedt om (economisch) interessant te zijn.

Tenslotte moet de oplossing in de praktijk gerealiseerd worden. De nieuwe methode moet deel gaan uitmaken van de dagelijkse praktijk van installateurs en technici.

Suzan Ras–van Spijk – Hogeschool Rotterdam

Gezond ziek in 2040, een stip op de horizon (domein Gezondheid & Welzijn)

Zorg en welzijn moeten beter samenwerken voor mensen met ongeneeslijke prostaatkanker. In 2040 neemt de zorgvraag toe terwijl het aantal zorgverleners afneemt. Dit project onderzoekt hoe zorgprofessionals, sociaal werkers, vrijwilligers en naasten beter kunnen samenwerken, zodat patiënten thuis goede, mensgerichte ondersteuning krijgen. Niet alleen medische zorg is belangrijk, maar ook aandacht voor welzijn en leefomgeving. Door samen te werken kunnen we versnippering voorkomen en de kwaliteit van leven verbeteren. Het doel is een nieuwe manier van samenwerken te ontwikkelen, die ook bruikbaar is voor andere patiëntengroepen en zorgsituaties.

Harm Jansma – Hanze

De inzetkaders van waterstof t.o.v. elektriciteit bij laadhubs voor emissieloze bouwplaatsen (domein Energie & Duurzaamheid)

Gedreven door het klimaatakkoord en de stikstofproblematiek moet de bouwsector in Nederland de uitstoot van CO2, stikstof, en fijnstof sterk terugdringen. Het realiseren van emissieloze bouwplaatsen is hierbij essentieel maar de laadinfrastructuur die hiervoor benodigd is ontbreekt vaak. De inzet van hernieuwbare en alternatieve energievoorzieningen zoals batterijen en waterstof biedt kansen, maar het ontbreekt nog aan duidelijke inzetkaders. In dit onderzoek wordt een praktijkgericht afwegingskader ontwikkeld, waarmee de optimale inzet van hernieuwbare energievoorzieningen op de bouwplaats bepaald kan worden. Hiermee versnelt de verduurzaming in de bouwsector.

Moniek van Loon - HAN University of Applied Sciences

CAPITAL: Community Agency and Participatory Interventions for Transforming Age-inclusive Living (domein Gezondheid & Welzijn)

Dubbele vergrijzing en de toenemende druk op de zorg vragen om toekomstgerichte oplossingen voor gezondheid, zorg en welzijn. Een verschuiving van formele naar informele zorgnetwerken is noodzakelijk. Woonzorgcentra kunnen een actieve rol spelen in een inclusieve, dementievriendelijke samenleving. Zorgorganisatie Treant, praktijkpartner in het traject, werkt hieraan door samen te werken met de wijk en mee te bewegen met de kracht van de gemeenschap. Dit project richt zich op innovatieve sociaal-ruimtelijke interventies gericht op toegankelijkheid en ‘social guiding’, zodat ouderen (met dementie) in veilige vrijheid kunnen wonen. Door vanaf het begin professionals en bewoners te betrekken, wordt een inclusieve wijk gecreëerd en verankerd in bestaande waarden.

Willem van den Kieboom – Fontys

De versterking van Merletcollege als lerende organisatie, vanuit formeel en informeel leiderschap (domein Leren & Professionaliseren)

Hoe kan een VO-school duurzame interventies ontwikkelen die bijdragen aan werkplezier, gezamenlijke innovatiekracht en het verbeteren van de onderwijskwaliteit? Vanuit zijn rol als directeur wil PD-kandidaat Willem van den Kieboom samen met formele én informele leiders interventies ontwerpen, uitvoeren en evalueren die het Merletcollege versterken als lerende organisatie.

Het uitgangspunt is het model van de lerende organisatie, dat helpt om interventies te toetsen en te verbeteren. Het model biedt inzicht in hoe de versterking van de samenhang tussen deze dimensies tot een lerende organisatie kan leiden.

Renate Sluiseman – Saxion

Sturen op beleving en gedrag in de publieke ruimte (domein Leisure, Tourism & Hospitality)

Hoe mensen een plein, straat of andere publieke plek beleven, bepaalt of ze er graag verblijven, zich welkom voelen of liever wegblijven. Toch wordt er bij het ontwerpen van deze omgevingen nog weinig rekening gehouden met hoe mensen zich gedragen en wat ze ervaren.

Het traject van de Renate Sluiseman heeft de gemeente Deventer als pilotomgeving. In het traject ontwikkelt zij een praktische aanpak met hulpmiddelen die professionals helpen om publieke plekken – van buurtplein tot binnenstad – gastvrijer, leefbaarder en betekenisvoller te maken, zodat bewoners én bezoekers zich er prettiger voelen en graag terugkomen.

Pilot Professional Doctorate

De pilot voor een eigen doctoraatstraject in het hbo is gestart in 2023. De hogescholen introduceren hiermee een nieuw leertraject waarmee zij de grenzen in de beroepspraktijk willen verleggen. De pilot is opgestart door de Vereniging Hogescholen in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en Regieorgaan SIA.